INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Edmund Karol Łoziński     

Edmund Karol Łoziński  

 
 
1837 - 1904-12-28
Biogram został opublikowany w 1973 r. w XVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Łoziński Edmund Karol, pseud. i krypt. liter. Maczuga, Edmund Ł… (1837–1904), powstaniec 1863 r., filantrop i mecenas. Ur. w Hubinie na Wołyniu, był synem Apollona i Heleny z Żurakowskich. Po ukończeniu gimnazjum w Kijowie studiował w l. 1857–60 w Paryżu i tam związał się z Ludwikiem Mierosławskim. Powróciwszy na Wołyń wziął udział w pracy konspiracyjnej razem ze Stefanem Bobrowskim. Po wybuchu powstania (maj 1863) Ł. zebrał mały oddział ochotników, dołączył do partii Edmunda Różyckiego i uczestniczył w jego kampanii aż do przejścia do Galicji (28 V). Walczył następnie jeszcze na terytorium Królestwa. Aresztowany na przełomie r. 1863/4, więziony był przez Austriaków dwa lata we Lwowie. Po zwolnieniu, nie mogąc powrócić jako «wygnany z ziem cesarstwa» (wyrok sądu z maja 1871), wziął w dzierżawę majątek Łuczyce pod Przemyślem. Zagrożony ewentualnym wydaniem władzom rosyjskim, postanowił emigrować, pozostawiając gospodarkę w rękach rodziny. Po krótkim pobycie w Wiedniu Ł. przeniósł się z żoną do Włoch, gdzie w Wenecji Łozińscy przeżyli 10 lat. Na życie zarabiał artykułami zamieszczanymi w włoskich i francuskich pismach oraz tłumaczeniami modnych wówczas powieści Matyldy Serao. Fortuny dorobił się jednak na handlu dziełami sztuki, głównie obrazami. Na przełomie r. 1877/8 Ł. był wciągnięty w prace wolnościowe związane z wojną rosyjsko-turecką.

Po powrocie do kraju osiadł Ł. w zakupionych dobrach Turoszówka (Taraszówka) i Potok, w tym ostatnim umieścił swą galerię obrazów i antyków. W dobrach tych rozwinął działalność oświatową (szkoły i kółka rolnicze) oraz zdrowotną, szczególnie ważną w okresie epidemii. Roponośne tereny w Potoku i Turoszówce Ł. wydzierżawił firmom naftowym. Na dzierżawie owych roponośnych terenów Ł. znacznie się wzbogacił, co pozwoliło mu np. uratować od licytacji Gwoździec Stanisława Dzieduszyckiego, popierać młodych polskich techników itd. Z przekonań konserwatysta, zwalczał jednak stańczyków, pisując przeciwko nim satyry do krakowskiego „Diabła”. Wspólnie z Józefem Rogoszem założył i finansował wydawany od r. 1893 dziennik „Głos Narodu”. Był autorem tomiku poetyckiego Z lat ubiegłych (Lw.–Lipsk 1875); wystąpił w nim jako epigon romantyków w wierszach o tematyce przeważnie patriotycznej, zamieścił tutaj również dłuższy poemat Z powstańczych dziejów. Utwory satyryczne wydał w zbiorze Z teki Maczugi (Kr. 1884). Nadto ogłosił 2 broszury publicystyczne: Honor i Tomisław Rozwadowski (Lw. 1893) oraz Sprawy honorowe p. T. Rozwadowskiego (Lw. 1893). Przeciwnik pojedynków, stworzył we Lwowie Ligę Antypojedynkową. Pałac w Potoku stał się miejscem spotkań ówczesnej elity galicyjskiej. Znajdowały się tam zbiory sztuki oraz malowane przez przyjaciółkę Łozińskich Włoszkę E. Bassani freski. Zbiory z Potoka przeniósł Ł. do swej willi «Lubicz» we Lwowie, gdzie miał również kamienicę przy ul. Zyblikiewicza. W Tatarowie w Karpatach wybudował willę zwaną «Chata Edmundowa». Zajmował się sportem, popierał Tow. «Sokół», zaprzyjaźniony z bratem Albertem (A. Chmielowskim), poparł finansowo budowę domu-przytulku we Lwowie i dawał możność zarobków jego lokatorom. Ł. założył we Lwowie Tow. Opieki nad Weteranami 1863 r., którego był do śmierci prezesem. Opiekował się młodzieżą zbiegłą z Królestwa.

Ł. zmarł na serce 28 XII 1904 we Lwowie, pochowany został w Jedliczu (pow. Krosno). Część zbiorów Ł-ego spadkobiercy przekazali na rzecz Muzeum Narodowego. Ł. był żonaty z Janiną z Załuskich. Jego dziećmi byli: Konrad, Witold, Oskar, Ilona Youngowa i Maria 1. v. żona Apollona Łozińskiego, potem Hemplowa.

 

Fot. w Muz. W. P. w W.; – Estreicher w. XIX; – Chołodecki Białynia J., Księga pamiątkowa w 40 rocznicę powstania r. 1863–1864, Lw. 1904 s. 289; Kieniewicz S., Adam Sapieha (1828–1903), Lw. 1939; Ruch społeczno-polityczny na Ukrainie w 1863–1864 r., Kijów 1964; – Chłędowski K., Pamiętniki, Wyd. 2., Kr. 1957; – „Kur. Lwow.” 1904 nr 363; „Tyg. Ilustr.” 1905 nr 3 s. 57.

Red.

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.